Jak na hnízdění andulek
Kdy je nejvhodnější čas pro hnízdění andulek
Andulky jsou schopny rozmnožování již od věku deseti měsíců, ale ideální období pro zahájení hnízdění je především jaro. V tomto ročním období se příroda probouzí, dny se prodlužují a zvyšuje se přirozené světlo, což má na andulky pozitivní vliv a stimuluje jejich hnízdní chování. Snažte se však, aby andulky nehnízdily více než dvakrát do roka, protože nadměrné hnízdění je pro jejich organismus vyčerpávající. Příliš časté kladení vajec může vést ke zdravotním problémům, snížení imunity a celkovému oslabení samiček.
Co připravit pro hnízdění andulek
Ve volné přírodě si andulky hledají úkryt pro hnízdění v dutinách stromů a jiných chráněných místech. Pokud chováte andulky v kleci nebo ve voliéře, budete jim muset poskytnout náhradu v podobě hnízdní budky. Tato budka by měla být umístěna v klidné části klece nebo voliéry, ideálně dál od krmítka a napáječky, aby měla samice dostatek soukromí.
Hnízdní budka pro andulky by měla mít přibližné rozměry 15x15x20 cm s vletovým otvorem o průměru 5 cm. Praktické je, pokud má budka otevírací stříšku nebo boční dvířka, která vám umožní sledovat vývoj mláďat a zároveň usnadní pravidelnou údržbu. Na dno budky umístěte hrubší dřevěné hobliny nebo přírodní kokosové vlákno. Vyhněte se materiálům ošetřeným chemikáliemi, které by mohly být pro ptáky škodlivé.
Co se týče materiálu samotné budky, ideální je vícevrstvý HPL laminát. Tento odolný materiál je výborně hygienický – nepohlcuje vlhkost, nehnije, snadno se čistí a není náchylný k mechanickému poškození. V dobře udržované budce z tohoto materiálu se andulky budou cítit bezpečně a pohodlně. Dbejte také na to, aby místnost, kde andulky hnízdí, měla stabilní teplotu okolo 20-22 °C bez výrazných výkyvů.
Jak upravit stravu andulek před hnízděním
Správná výživa hraje při hnízdění zásadní roli. Již několik týdnů před plánovaným hnízděním začněte andulkám přidávat do jídelníčku nutričně bohaté složky. Kromě klasického zrníte doporučujeme podávat naklíčená semena (například pšenici nebo proso), čerstvou zeleninu (např. mrkev, brokolici nebo špenát) a také kousky ovoce (jako jsou jablka nebo hrušky).
Dalším vhodným doplňkem je vaječná směs, která obsahuje vysoký podíl bílkovin, vápníku a dalších minerálů. V období hnízdění i odchovu mláďat je důležité andulkám dodávat komplexní minerálně-vitaminové doplňky. Tyto přípravky můžete jednoduše vmíchat do běžného krmiva a zajistit tak, že andulky – i jejich mláďata – dostanou vše potřebné pro správný vývoj a vitalitu.
Závěrečné rady pro úspěšné hnízdění
Andulky jsou silně sociální tvorové, a proto se jim lépe daří v páru. Pokud tedy chcete podpořit hnízdní chování, pořiďte si harmonizující pár. Buďte však trpěliví – ne každý pár se pustí do hnízdění ihned. Někdy to může trvat týdny nebo i měsíce, než si andulky zvyknou na nové prostředí a budou připraveny ke snůšce.
Po skončení hnízdění budku důkladně vyčistěte, dezinfikujte a nechte pořádně vyschnout. Případně ji rozložte, pokud je vyrobena z omyvatelného materiálu. Tímto způsobem předejdete množení bakterií nebo parazitů, které by mohly ohrozit zdraví andulek při dalším hnízdění. Pravidelnou péčí, trpělivostí a vhodným prostředím si zajistíte spokojený chov a zdravý odchov mláďat. Přejeme hodně úspěchů a radosti s malými andulkami!