Jak označit hospodářská zvířata?

Označování hospodářských zvířat: Která zvířata je nutné označovat a jak na to?

Proč je označování zvířat důležité?

Pokud se chystáte stát chovatelem hospodářských zvířat, je důležité znát pravidla pro označování zvířat. Označení zvířat slouží ke snadné identifikaci, sledování původu a kontrole pohybu zvířat mezi chovy. Tuto povinnost upravuje plemenářský zákon a vyhláška o označování zvířat. Označování zvířat je klíčové nejen pro jejich evidenci, ale také pro ochranu zdraví zvířat a prevenci šíření nemocí.

Která zvířata je nutné označit?

Podle zákona se označovat musí následující druhy hospodářských zvířat:

  • Tuři

  • Prasata

  • Ovce a kozy

  • Koně a koňovití

  • Běžci (např. pštrosi)

  • Jelenovití

  • Velbloudovití

  • Zvěř chovaná ve farmovém chovu

Každé z těchto zvířat musí být označeno podle specifických pravidel, která zajišťují, že chovatelé mohou sledovat jeho pohyb, zdravotní stav a původ.

Označování turů

Každé tele musí být označeno do 20 dnů od narození, a to dvěma ušními známkami – jednu do každého ucha. Pokud by tele opustilo hospodářství před tímto věkem, musí být označeno dříve. Známky obsahují jedinečné identifikační číslo, které umožňuje sledování pohybu zvířete.

Označování prasat

Prasata se označují dvěma možnými způsoby: tetováním nebo ušní známkou. Tetování se umisťuje na levé ucho nebo na levou stranu těla. Ušní známka se aplikuje do levého ucha. Sele by mělo být označeno před odstavem. Pokud se prasnice se selaty přesouvá do jiného hospodářství, musí být selata označena před opuštěním chovu.

Označování ovcí a koz

Ovce a kozy musí být označeny nejpozději do 9 měsíců od narození, vždy však před tím, než opustí hospodářství, kde se narodily. Používají se dvě identifikační známky – jedna v každém uchu. Pokud je zvíře určeno k obchodu v rámci EU, platí přísnější pravidla. Ovce a kozy, které budou poraženy do 12 měsíců stáří a nebudou přemisťovány do jiných zemí, mohou být označeny pouze jednou známkou.

Označování koní a koňovitých

Koně a koňovití se označují na základě pravidel plemenné knihy nebo prostřednictvím slovního a grafického popisu a elektronického identifikátoru (čipu). Hříbata musí být označena nejpozději do 12 měsíců věku nebo před opuštěním hospodářství, ve kterém se narodila. Elektronická identifikace čipem umožňuje snadné a přesné sledování koní, zejména v mezinárodním obchodu a přepravě.

Co dělat v případě ztráty identifikačního prostředku?

Pokud zvíře ztratí ušní známku, tetování nebo čip, chovatel je povinen situaci řešit do 2 pracovních dnů. Je nutné kontaktovat pověřenou osobu a požádat o vystavení duplikátu identifikačního prostředku. Zvíře musí být neprodleně znovu označeno, aby byla zachována možnost jeho identifikace. Rychlá náprava je klíčová pro dodržení zákonných povinností a pro zajištění přesné evidence zvířat.

Proč je správné označování důležité?

Označování hospodářských zvířat přináší řadu výhod. Kromě sledování pohybu zvířat mezi chovy a zeměmi je klíčové pro zajištění jejich zdravotního stavu. V případě výskytu nakažlivých chorob umožňuje označení rychlou identifikaci a izolaci postižených jedinců. Dále zajišťuje kontrolu nad chovem, šlechtitelskou prací a sledováním užitkovosti jednotlivých zvířat.

Doporučení na závěr

Označování hospodářských zvířat je nezbytnou součástí chovatelské praxe. Každý chovatel by měl mít jasno v tom, jaká zvířata je nutné označit a jakým způsobem to provést. Správné označování zvířat přispívá k lepší evidenci, sledování původu a ochraně zdraví zvířat. Pokud dojde ke ztrátě ušní známky nebo jiného identifikačního prostředku, je třeba neprodleně jednat a kontaktovat pověřenou osobu. Správně označená zvířata přispívají k efektivnímu chovu, lepší kontrole pohybu zvířat a zajištění bezpečnosti potravinového řetězce.

Neváhejte nás kontaktovat