Co obnáší chov pštrosů?

Chov pštrosů: Co potřebujete vědět o chovu tohoto fascinujícího ptáka?

Pštros, největší běžec na světě, dokáže zaujmout nejen svou impozantní velikostí a rychlostí, ale také svými jedinečnými vlastnostmi. Ačkoliv se může zdát, že chov pštrosů je složitý, opak je pravdou. V našich podmínkách lze pštrosy chovat poměrně snadno. Chov pštrosů je atraktivní příležitostí nejen pro farmáře, ale i pro podnikatele, kteří chtějí využít potenciál pštrosího masa, vajec, kůže a peří.

Proč chovat pštrosy?

Pštrosi se vyznačují svou odolností vůči extrémním klimatickým podmínkám, což z nich činí vhodná zvířata pro chov v různorodém prostředí. Kromě odolnosti jsou také velmi dlouhověcí – dožívají se 30 až 50 let. To znamená, že se jedná o dlouhodobou investici, kterou je nutné důkladně promyslet.

Velkým lákadlem pro chovatele je pštrosí maso. Toto červené maso má nízký obsah tuku, vysoký obsah bílkovin a je považováno za zdravější alternativu k hovězímu či krůtímu masu. Pštrosí vejce jsou dalším atraktivním produktem. Jedno pštrosí vejce odpovídá přibližně 24 slepičím vejcím a je oblíbenou pochoutkou v mnoha restauracích. Využití mají také pštrosí peří, které se používá k výrobě vějířů, dekorací a módních doplňků, a pštrosí kůže, jež patří mezi luxusní materiály srovnatelné s kůží krokodýlí.

Pokud hledáte neobvyklého strážce pozemku, pštros může tuto roli hravě zastat. Díky svým výborným smyslům a ostražitosti okamžitě zareaguje na vetřelce.

Kde a jak pštrosy ubytovat?

Pro chov pštrosů je nezbytné zajistit jim dostatečně prostorný výběh. Jde o rychlé běžce, kteří dosahují rychlosti až 70 km/h. Ideální je, aby měli alespoň 1 000 m² prostoru pro jednoho samce a dvě samice. Výběh musí být klidný, protože pštrosi nemají rádi rušivé vlivy. Ohradu je nutné postavit pevnou a dostatečně vysokou – ideálně minimálně 1,8 m – aby se zamezilo úniku zvířat.

Na rozdíl od jiných hospodářských zvířat nevyžadují pštrosi žádné složité zázemí. Stačí přístřešek, stodola nebo jednoduchý kryt, který je ochrání před nepřízní počasí. Překvapivě dobře snášejí mráz až do -20 °C, takže nejsou nutná speciální opatření ani během zimy.

Čím krmit pštrosy?

Pštrosi jsou na krmení nenároční. Většinu potravy si obstarají sami na pastvě, kde konzumují vojtěšku, jetel a další zelené rostliny. Pro doplnění jejich stravy se doporučuje přidávat seno, zelenou píci a speciální krmné směsi s vitamíny a minerály. Tímto způsobem je možné zajistit rychlý růst a dobré zdraví zvířat.

Důležitým prvkem je také přísun čisté vody, která musí být k dispozici po celý den. Naopak nevhodné je krmit pštrosy zbytky z kuchyně nebo lidskou stravou, která by mohla negativně ovlivnit jejich zdraví.

Jaké příležitosti nabízí trh s pštrosími produkty?

Chov pštrosů nabízí široké možnosti využití produktů, jako jsou maso, vejce, kůže a peří. Pštrosí maso je vyhledávané díky své výživové hodnotě a jemné chuti. Jeho poptávka na trhu roste, a to nejen v restauracích, ale i v maloobchodních prodejnách s delikatesami. Vejce pštrosů patří mezi gurmánské pochoutky a díky své velikosti jsou oblíbenou volbou pro větší akce a catering.

Dalším zdrojem příjmů může být prodej kůže, která se používá na výrobu módních doplňků, jako jsou kabelky, peněženky a boty. Pštrosí peří nachází uplatnění v dekoracích, vějířích a tradičních řemeslných výrobcích.

Rada na závěr

Chov pštrosů je jedinečnou příležitostí, která nabízí pestré možnosti využití. Od produkce kvalitního pštrosího masa a vajec přes zisk z peří a kůže až po ochranu vašeho pozemku. Pokud plánujete začít s chovem pštrosů, dbejte na správnou přípravu výběhu, zázemí a kvalitní krmení. Pštrosi se vám odvděčí nejen zajímavou podívanou, ale také výnosným chovem, který může přinést stabilní příjem. Nezapomeňte však na důslednou péči o jejich zdraví a bezpečí, protože šťastný pštros je produktivní pštros.

Neváhejte nás kontaktovat