Potřebují slepice na jaře změnu jídelníčku?

Jarní změny v krmení slepic: Jak přizpůsobit jídelníček?

Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí k životu. S tím přichází řada změn, které ovlivňují i naše zvířecí společníky – slepice. Často se u chovatelů objevují otázky, zda je nutné měnit jejich jídelníček s příchodem jara. Co potřebují slepice, aby pro ně přechod mezi ročními obdobími byl co nejpřirozenější a nejzdravější?

Základy krmení slepic

Základ stravy slepic tvoří především krmná směs, která se skládá z pšenice (50 %), kukuřičného šrotu (25 %), rostlinných bílkovin (20 %) a vitamínů s minerály (5 %). S příchodem jara můžete poměr kukuřičného šrotu mírně snížit, protože teploty už nejsou tak nízké a slepice nepotřebují tolik energie na zahřátí. Každá slepice by denně měla dostat 120–150 gramů krmení. Krmení je ideální rozdělit na dvě dávky – ráno vlhký šrot a večer celá zrna. Nezapomínejte na pitný režim, slepice denně vypijí 250–500 ml vody.

Přirozené změny v jídelníčku slepic na jaře

S příchodem jara se v prostředí přirozeně zvyšuje dostupnost potravy pro slepice. Na zahradě a ve výbězích se objevuje čerstvá tráva, byliny, brouci, červi a další drobný hmyz. Tato přirozená strava je pro slepice nepostradatelná, protože obsahuje bílkoviny a další živiny důležité pro správnou tvorbu vajec.

Chovatelé mohou stravu doplnit o moučné červy, rybí moučku, pomleté vaječné skořápky nebo drcené vaječné bílky. Tato doplňková strava je bohatá na bílkoviny a minerály, což se projeví nejen na kvalitě skořápky, ale i na velikosti vajec. Bílkoviny jsou důležité především na jaře, kdy slepice obnovují pravidelnou snůšku vajec po zimní přestávce.

Zajištění dostatku vápníku

Kromě bílkovin hraje důležitou roli vápník. Je nezbytný pro tvorbu silných skořápek vajec. Vápník se do krmení slepic přidává formou drcených vaječných skořápek, vápencové moučky nebo speciálních minerálních doplňků. Vápník podporuje trávení a příznivě ovlivňuje celkovou kondici slepic. Pokud slepice nemají dostatek vápníku, může se objevit problém s měkkými nebo deformovanými skořápkami.

Zvýšená aktivita a energetické nároky

Po zimě, kdy slepice trávily většinu času v kurníku, dochází na jaře ke zvýšení jejich aktivity. Ve výběhu se více pohybují, hledají potravu a okusují čerstvou trávu. Tento nárůst aktivity vyžaduje více energie a živin. Proto je vhodné obohatit krmivo o kvalitní tuky a rostlinné oleje, které slepice snadno stráví a získají z nich dostatek energie.

Doplnění vitamínů a minerálů

Na jaře je ideální doplnit krmivo slepic o čerstvé zelené byliny a zeleninu. Pampelišky, kopřivy, mladé listy jitrocele nebo sedmikrásky obsahují důležité vitamíny A, C, E a antioxidanty, které pomáhají posílit imunitu slepic. Minerální směsi a vitamínové přípravky můžete přidávat do krmiva nebo do vody. Tímto způsobem podpoříte jejich zdraví a zvýšíte produkci kvalitních vajec.

Reakce na změny v jídelníčku

Každá změna ve stravě slepic by měla probíhat postupně, aby si na ni slepice zvykly a předešlo se zažívacím problémům. Sledujte zdravotní stav slepic a jejich chování. Pokud zaznamenáte pokles v příjmu potravy, změny v chování nebo sníženou snášku vajec, může to být signál, že je potřeba upravit krmnou dávku nebo přidat potřebné doplňky. Slepičí trávicí systém je citlivý, proto je důležité krmné změny provádět pomalu.

Rada na závěr

Jarní období je časem obnovy nejen pro přírodu, ale i pro slepice. Jejich strava se s příchodem jara přirozeně mění a je vhodné jim zajistit pestrou, vyváženou a živinami bohatou krmnou dávku. Sledujte zdravotní stav slepic a přizpůsobte stravu podle jejich potřeb. Dodržujte pravidelnost v krmení, kontrolujte pitný režim a dopřejte jim volný přístup k čerstvé přírodní potravě. Kvalitní péče se vám vrátí v podobě čerstvých a kvalitních vajec po celé jaro a léto.

Neváhejte nás kontaktovat