Ochraňte své slepice před ptačí chřipkou
Hrozba jménem ptačí chřipka
Obáváte se, že by mohla ptačí chřipka ohrozit i Váš domácí chov? Nejste sami. Ptačí chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se velmi rychle šíří a může mít zničující dopad na celá hejna drůbeže. Tato nemoc způsobuje nejen obrovské ztráty mezi zvířaty, ale i značné ekonomické škody pro chovatele. Vzhledem k rychlosti jejího šíření je klíčem k ochraně prevence a důsledné dodržování hygienických pravidel. V tomto článku se dozvíte, co můžete jako chovatel udělat pro to, aby se nákaza Vašemu chovu vyhnula obloukem a jaké kroky podniknout, pokud se ve Vaší oblasti vyskytne podezření na výskyt této nemoci.
Co je to ptačí chřipka a jak se šíří
Ptačí chřipka je virové onemocnění způsobené viry chřipky typu A. Tyto viry se vyskytují především u ptáků, ale mohou infikovat i některé savce včetně lidí. Nejčastěji se nemoc šíří mezi volně žijícími ptáky, kteří často necítí žádné příznaky, ale virus přenášejí dál. Při kontaktu s domácí drůbeží dochází k přenosu prostřednictvím trusu, kontaminované vody, krmiva nebo i přes obuv a oblečení chovatelů. K nákaze může dojít i přes nevydezinfikované nástroje či vybavení, které bylo vystaveno infikovaným ptákům. Přenos na člověka je sice vzácný, ale může se stát, zejména pokud dojde ke kontaktu s tělními tekutinami nakažených zvířat bez použití ochranných prostředků.
Příznaky ptačí chřipky u drůbeže
Onemocnění se u drůbeže projevuje velmi rychle a náhle. Mezi nejčastější symptomy patří nechutenství, apatie, snížení nebo úplné zastavení snášky vajec, dušnost, kašel, nateklé sliznice, zarudlé oči a někdy i neurologické příznaky jako nekoordinované pohyby. Nakažené kusy často hynou během několika málo dní, zejména u vysoce patogenních kmenů. Při podezření na výskyt ptačí chřipky je nezbytné okamžitě kontaktovat místní veterinární správu a řídit se jejími pokyny. Rychlá izolace podezřelých zvířat a minimalizace kontaktu s ostatními členy hejna může zabránit úplné likvidaci chovu.
Ochrana chovu – 5 kroků prevence
Ptačí chřipka se přenáší především ze strany volně žijícího ptactva. Je proto nezbytné udělat vše pro to, aby Vaše drůbež s těmito ptáky vůbec nepřišla do styku. Prevence je vždy jednodušší a levnější než řešení následků nákazy. Přinášíme Vám pět základních opatření, která významně snižují riziko zavlečení nákazy do Vašeho chovu.
1. Zabezpečení výběhu
Zamezte volnému přístupu volně žijících ptáků do prostoru výběhu Vaší drůbeže. Ideálním řešením je výběh kompletně překrýt textilní nebo síťovinou, která zabrání ptákům přistávat uvnitř nebo znečišťovat výběh trusem. Pokud je to možné, zvažte dočasné přemístění drůbeže do vnitřních prostor. V období zvýšeného výskytu nákazy se doporučuje nevpouštět drůbež na volný výběh vůbec.
2. Krmivo a voda pouze uvnitř
Krmivo a napáječky by měly být umístěny ve vnitřních prostorách nebo alespoň pod krytým přístřeškem, aby se k nim volně žijící ptáci nemohli dostat. Dbejte na pravidelnou výměnu vody a zamezte přístupu k rozlitému nebo rozsypanému krmivu, které může přilákat infikované ptactvo. Při krmení a napájení je vhodné používat nádoby, které lze snadno umýt a vydezinfikovat.
3. Důkladná čistota a dezinfekce
Pravidelný úklid a dezinfekce chovných prostor je základem prevence. Kurník, hřady, podestýlka i přilehlý výběh by měly být udržovány v maximální čistotě. Po každém úklidu je důležité provést dezinfekci vhodným přípravkem, například SCHOPF DISINFECT PREMIUM, který účinně ničí viry, bakterie i plísně. Dezinfekci by měli provádět chovatelé také na nářadí, obuv a pracovní oblečení, především pokud se pohybují mezi více chovy.
4. Pozor na zdroj vody
Vodu používanou pro napájení drůbeže je třeba čerpat z hygienicky nezávadných zdrojů. V žádném případě by neměla být používána voda z rybníků, potoků nebo jiných povrchových nádrží, ke kterým mají přístup divocí ptáci. Pokud nemáte jinou možnost, doporučuje se vodu před použitím převařit nebo ošetřit dezinfekčním přípravkem vhodným pro zvířata.
5. Odpuzovače a plašiče ptáků
V případě, že není možné výběh zastřešit, využijte optické nebo akustické plašiče. Zavěšení siluet dravců, reflexní pásky, pohyblivé předměty nebo zvukové odpuzovače mohou výrazně omezit výskyt volně žijícího ptactva v blízkosti chovu. Pachové odpuzovače mohou také pomoci snížit zájem divokých ptáků o Vaše prostory.
Doplňky výživy a podpora imunity
Imunitu drůbeže můžete podpořit také vhodnými vitamínovými a minerálními doplňky. Produkty jako FIDMIX PRO NOSNICE a FIDMIX PRO ODCHOV A CHOV DRŮBEŽE dodají důležité živiny a zlepší obranyschopnost organismu. Silná imunita pomáhá lépe odolávat všem vnějším vlivům včetně virových onemocnění. Doporučuje se tyto doplňky podávat pravidelně, zvláště v rizikovém období podzimu a zimy.
Závěr
Ptačí chřipka je vážné virové onemocnění, které se může velmi rychle rozšířit a zlikvidovat celý chov během několika málo dní. Prevence je tou nejúčinnější zbraní v boji proti této nemoci. Dodržujte hygienická opatření, zamezte kontaktu Vaší drůbeže s volně žijícími ptáky, pravidelně dezinfikujte chovné prostory a používejte kvalitní doplňky stravy. Sledujte také aktuální výstrahy veterinární správy, které Vám pomohou rychle reagovat. Věříme, že díky těmto opatřením zůstane Váš chov v bezpečí a zdraví Vašich zvířat nebude ohroženo.