Jak vyhnat kuny z půdy

Jak se zbavit kuny na půdě – účinné rady a tipy

Kuna na půdě dokáže nadělat pořádnou paseku. Zanechává trus, zápach a hluk, a pokud se zabydlí ve střeše, můžete se potýkat i s rozkousanou izolací nebo poškozenými kabely. Jak si ale s touto mazanou šelmou poradit a ochránit svůj domov před dalšími škodami? Přinášíme osvědčené metody, jak kunu z půdy vypudit.

Co kuna na půdě hledá?

Kuna skalní hledá především na podzim a přes zimu teplé útočiště, kde se může ukrýt a najít potravu. Kuna je velmi mrštné zvíře, které se dokáže protáhnout i tou nejmenší škvírou. Jakmile se jí podaří dostat na půdu, může tam nadělat značnou škodu.

Její přítomnost poznáte podle několika příznaků:

  • Hluk v noci – kuna je noční tvor, takže ji uslyšíte běhat, škrábat nebo hrabat.

  • Zápach a trus – kuna si značkuje teritorium výměšky pachových žláz a zanechává trus podobný tomu, jaký mají malé šelmy.

  • Poškozené materiály – kuna ráda kouše izolaci, kabely a další měkké materiály, které najde na půdě.

Jak kunu z půdy vyhnat?

Zbavit se kuny na půdě není snadný úkol. Kuna je chytré zvíře, které si rychle zvykne na různé podněty a snadno se přizpůsobí. Některé babské rady, jako je rozmístění lidských vlasů nebo psích chlupů, často nefungují. Existuje však několik spolehlivých metod, které opravdu pomáhají.

1. Použití ultrazvukového odpuzovače kun

Ultrazvukové plašiče kun jsou jednou z nejúčinnějších metod. Tyto přístroje vysílají ultrazvukové signály, které jsou pro kuny velmi nepříjemné, a proto se snaží prostor opustit.

  • Jak odpuzovač funguje? Plašič vysílá ultrazvukové vlny, které jsou pro člověka neslyšitelné, ale pro kuny a hlodavce velmi rušivé.

  • Kam odpuzovač umístit? Umístěte odpuzovač do rohu půdy tak, aby byl nasměrován na protilehlý roh. Zvuk se bude odrážet a pokryje celý prostor. Plašička by měla běžet nepřetržitě, aby si kuna na hluk nezvykla.

  • Výhody ultrazvukového odpuzovače: Bezpečný pro lidi, domácí zvířata (kromě křečků a morčat) a hospodářská zvířata. Na rozdíl od jedů nebo pastí je tato metoda zcela humánní a šetrná k životnímu prostředí.

2. Odchyt kuny do sklopce

Další účinnou metodou, jak se kuny zbavit, je její odchyt do živolovné pasti neboli sklopce. Tento způsob je sice náročnější, ale umožňuje odchyt kuny bez jejího zranění.

  • Jak sklopec funguje? Jde o klec s nášlapnou deskou. Jakmile kuna šlápne na desku, dveře pasti se zavřou.

  • Kam sklopec umístit? Dejte ho na místo, kde jste viděli kunu nejčastěji. Pro zvýšení šance na úspěch maskujte sklopec listím nebo jinými přírodními materiály, aby vypadal přirozeně.

  • Jakou návnadu použít? Jako návnadu použijte syrové maso, ryby, vejce nebo speciální aromatickou návnadu na kuny. Návnadu umístěte přímo na spouštěcí desku pasti.

3. Pachové odpuzovače

Kuny nesnášejí určité pachy, které můžete využít ve svůj prospěch.

  • Jaké pachy kunám vadí? Ocet, čpavek, naftalín a různé éterické oleje.

  • Jak pachy aplikovat? Namočte hadry nebo houbičky do octa, čpavku nebo jiných silných vonných látek a umístěte je do prostoru půdy. Pach se však časem vytrácí, takže tuto metodu je nutné pravidelně obnovovat.

4. Zabezpečení půdy a střechy

Prevence je vždy lepší než řešení problémů. Pokud kuna nemůže vstoupit, nezůstane.

  • Zkontrolujte střechu – Projděte střechu a najděte místa, kudy by kuna mohla proniknout dovnitř (větrací otvory, praskliny, mezery). Všechny otvory zabezpečte kovovým pletivem nebo mřížkou.

  • Opravy střešní krytiny – Zajistěte, aby všechny tašky byly na svém místě, a zajistěte, že nejsou žádné díry.

Je použití plašiče bezpečné?

Ultrazvukové signály, které přístroj vydává, jsou pro lidské ucho zcela neslyšitelné. Neškodí lidem, psům, kočkám ani většině domácích zvířat. Pouze křečci, morčata a některá jiná drobná zvířata mohou signály slyšet, a proto je vhodné tato zvířata chovat v jiné místnosti.

Rada na závěr

Zbavit se kuny na půdě může být výzva, ale s kombinací správných metod to zvládnete. Použijte ultrazvukový odpuzovač pro dlouhodobou prevenci, past pro okamžité řešení a pachové odpuzovače jako doplněk. Nezapomeňte zabezpečit střechu, abyste zabránili návratu kuny zpět. Správná prevence je nejefektivnějším způsobem, jak ochránit svůj domov před touto nechtěnou návštěvnicí.


 

Jak vyhnat kunu ze střechy a předejít dalším škodám?

Máte podezření, že se vám na půdě usadila kuna? Kuna ve střeše nebo na půdě je noční můrou mnoha majitelů domů. Nejenže dělá hluk a zanechává po sobě trus a nepříjemný zápach, ale také může způsobit vážné škody na izolaci, kabeláži nebo střešních taškách. Jak se kun zbavit jednou provždy a zajistit, aby se už nikdy nevrátila? Podívejte se na osvědčené metody a účinné způsoby, jak kuny vypudit ze střechy.

Co kuna na půdě hledá?

Kuna skalní si hledá útočiště zejména na podzim a v zimě, kdy se ochladí a hledá teplé místo k přezimování. Kromě toho se jedná o zvídavé a hravé zvíře, které si rádo "hledá zábavu". Proto často rozkouše kabely, izolaci nebo jiné měkké materiály, které najde. Kuna hledá především klidné a teplé prostředí, kde by se mohla cítit v bezpečí. Půda vašeho domu nebo prostor mezi střešními trámy je pro ni ideální.

Jak poznat, že máte kunu na půdě?

Než začnete s odstraňováním kuny, je důležité se ujistit, že ji tam skutečně máte. Zde jsou nejčastější znaky, které naznačují, že máte kunu ve střeše:

  • Hluk v noci – Kuna je noční tvor, a tak nejvíce aktivity zaznamenáte v nočních hodinách. Uslyšíte škrábání, dupání nebo pohyb mezi trámy.
  • Trus kuny – Na půdě můžete najít trus kuny, který je podlouhlý, kroucený a často obsahuje zbytky nestrávených potravin, jako jsou peří, chlupy nebo kousky kostí.
  • Zápach – Kuna si své teritorium značkuje výměšky z pachových žláz, což způsobuje typický nepříjemný zápach. Tento zápach je dlouhodobý a těžko odstranitelný.
  • Poškození izolace a kabelů – Kuna ráda kouše do měkkých materiálů. Pokud si všimnete rozházené izolace nebo překousaných kabelů, je možné, že máte v domě nezvaného hosta.

Jak se zbavit kuny ze střechy?

Zbavit se kuny není jednoduché, protože je to velmi chytré a opatrné zvíře. Navíc je chráněná zákonem, což znamená, že ji nesmíte zabíjet. Naštěstí existuje několik legálních a efektivních metod, jak kuny vypudit a zabránit jejich návratu.

  1. Odpuzovač na kuny – ultrazvukový plašič kuny

    • Odpuzovače na kuny fungují na principu vysílání ultrazvukových signálů, které jsou pro kuny velmi nepříjemné. Tento ultrazvuk my lidé neslyšíme, ale kuna ho vnímá jako extrémně rušivý zvuk.
    • Moderní ultrazvukové odpuzovače automaticky mění kmitočet zvuku, což zajišťuje, že si kuna na tento zvuk nezvykne.
    • Kde odpuzovač umístit? Nejlepší je odpuzovač kuny umístit do rohu místnosti nebo na strop, nasměrovat ho na volný prostor a ponechat zapnutý nepřetržitě. Plašič by měl pokrývat celý prostor, kam se kuna může dostat.
  2. Odchyt kuny pomocí sklopce

    • Další možností, jak se kuny zbavit, je chytit ji do živolovné odchytové pasti (sklopec na kuny). Tato past funguje jako klec s nášlapnou deskou, která spustí mechanismus zavření dveří.
    • Jak sklopec na kunu umístit? Umístěte past na místo, kde se kuna nejčastěji pohybuje, například na půdě, u stěny nebo v blízkosti jejího vstupu. Použijte rukavice, abyste nezanechali lidský pach, a past částečně zamaskujte listím nebo látkou.
    • Co použít jako návnadu? Nejúčinnější návnady jsou syrové maso, vejce, ryby nebo speciální aromatické návnady na kuny, které mají intenzivní vůni. Návnadu umístěte přímo na nášlapnou desku pasti.
  3. Zabezpečení vchodu – zamezení přístupu kuny

    • Kuna se na půdu dostane i tou nejmenší škvírou. Proto je důležité zabezpečit všechny možné vstupy.
    • Zkontrolujte, kde by se mohla kuna dostat do střechy – díry ve střeše, praskliny v obložení, větrací otvory nebo neuzavřené mezery. Všechny tyto vstupy je třeba zaslepit kovovým pletivem, sítí nebo jiným odolným materiálem.
    • Dávejte pozor, aby kuna nezůstala uvnitř, když zatarasíte vstupy. Nejprve ji vyžeňte a teprve potom zabezpečte všechny otvory.
  4. Pachové odpuzovače

    • Kuna nesnáší určité pachy, které ji mohou odradit od vstupu na půdu.
    • Jako účinný odpuzovač se používají hadry napuštěné octem, čpavkem nebo speciálními odpuzujícími prostředky, které lze zakoupit v obchodech.
    • Pachové odpuzovače mají omezenou dobu účinnosti, protože pach se postupně vytrácí. Je tedy nutné je pravidelně obnovovat.
  5. Zvýšený hluk

    • Kuny jsou citlivé na hluk, a proto může pomoci nechat zapnuté rádio na půdě. Hlasitá hudba nebo lidské hlasy mohou kuny vyplašit.
    • Pokud se rozhodnete využít tuto metodu, doporučuje se kombinovat ji s jinou, například s odpuzovačem nebo pachovým odpuzovačem.

Je použití plašiče kuny bezpečné?

Ultrazvukový odpuzovač kuny je 100% bezpečný pro lidi i domácí zvířata, jako jsou psi, kočky nebo ptáci. Výjimkou jsou však morčata a křečci, kteří mohou na ultrazvuk reagovat nepříjemně. Proto pokud chováte tyto drobné hlodavce, měli byste je přemístit do jiné místnosti.

Rada na závěr

Pokud máte kunu na půdě, je třeba jednat rychle, aby nenapáchala velké škody. Můžete zvolit některou z výše uvedených metod, případně je vzájemně kombinovat. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím ultrazvukového plašiče a současně zajištěním všech vstupů na půdu. Při používání pasti nezapomeňte na etické zásady – kuna je chráněná a je zakázáno ji zabíjet. Pokud se rozhodnete pro použití sklopce, je důležité zvíře po odchycení vypustit daleko od vašeho domova.

Správná prevence je klíčem k tomu, aby se kuna do domu už nevrátila. Zaměřte se na zabezpečení půdy, opravu střešních otvorů a přemýšlejte o instalaci ultrazvukového odpuzovače. Tím zajistíte, že vás kuny nebudou v budoucnu obtěžovat. Pokud potřebujete pomoci s výběrem sklopce nebo odpuzovače, podívejte se na naše další články, kde naleznete podrobné recenze a srovnání těchto zařízení.

Přejeme vám úspěšné vyhnání kuny ze střechy!

Neváhejte nás kontaktovat