Jak na myši v domě – porovnání nejčastějších metod

Nacházíte prokousané obaly od jídla a trus připomínající podlouhlá tmavá zrnka? Slyšíte občas škrábání a pískání? Tak to se u vás nejspíše usídlily myši. Poradíme, jak se jich co nejdříve zbavit

1. Pusťte elektrický odpuzovač (plašič)

Na myši můžete vyzrát přes hluk. Existují totiž akustické plašiče myší, které vydávají pro malá ušatá zvířátka pisklavé zvuky, které jsou jim tak nepříjemné, že se raději odstěhují jinam. Odpuzovače myší mohou být na baterie, nebo při použití adapetéru do zásuvky. Záměrně se zvuk náhodně mění v čase i ve své výšce, aby si na něho myši nezvykly. Česká firma Format 1 se výrobě odpuzovače hlodavců věnuje již třicet let a v nabídce má plašiče slyšitelné (zvuk lidé vnímají) i neslyšitelné ultrazvukové. Výhodné je, že plašiče odhánějí nejenom myši, ale i kuny, potkany, krysy, lasičky a další drobné hlodavce. A pokud vás trápí, že myši dělají neplechu pod kapotou vašeho auta, firma Format 1 vyrábí i speciální plašiče myší do auta

Výhodou tohoto řešení je, že myšky nezabíjí, pouze odhání, nemusíte tedy řešit co s chycenými nebo mrtvými myšmi. Jeden přístroj (ten nevýkonnější typ) má účinnou plochu až 200 m². Plašič jen zapnete a pak se o nic nestaráte (maximálně vyměníte baterky). Účinnost této metody je kolem 90 % (navíc výrobce Format 1 nabízí v případě nespokojenosti možnost vrácení peněz a to do doby až 90 dnů).
Minusem je vyšší vstupní investice, ale přístroj pak slouží mnoho let. 

2. Nastražte pasti

Klasickým řešením je rozmístit po domě pasti. Dřevěné pasti se hodí do suchého prostoru, kovové nebo plastové pomohou být i do vlhkého sklepa. Pozor ale – lepové a čelisťové pasti jsou v Česku zakázané. Oblíbenými pochoutkami a tedy dobrými návnadami bývá opečený chléb na slanině, čokoláda, sýr, arašídové máslo či salám. Pokud jste použili odchytovou živolovnou past, myš následně vypustíte daleko od domu. V případě že máte myš mrtvou, nedoporučuje se ji házet na kompost, ale zakopat ji pod zem a posypat vápnem. 

Plusem pastí je je nízká pořizovací cena, na druhou stranu jich ale musíte mít více, tudíž za více pastí si taky připlatíte.  
Minusem této metody v porovnání s elektrickými plašiči je větší pracnost, musíte dávat návnady a následně myši likvidovat. 
Past na myši

3. Instalujte deratizační staničky s jedy

Na trhu jsou kromě klasických pastiček k dostání i dražší deratizační staničky, do kterých ještě musíte dokoupit návnadu s jedem. Tato metoda tedy není úplně levná a opět v porovnání s akustických plašičem máte více práce – doplńování jedu, zbavování se mrtvých myší. 

4. Pořiďte si kočku

Už každé malé dítě ví, že na myši zabírá kočka. A nejen ona. Myši odežene také přítomnost psa. Toto řešení je nejvíce přírodní a trvalé. Není ale vždy pro všechny, někteří lidé mají na kočičí a psí chlupy alergii a samozřejmě mít doma zvíře znamená každodenní starost.
Jak vyhnat myši - pomocí kočky 

5. Objednejte si deratizéra

A jak vyhnat myši, když jich máte v domě desítky? V tomto případě bývá nejlepší si zavolat profesionálního deratizéra. Ten se o vše postará, ale musíte počítat, že vás to bude stát výrazně víc než použití akustických plašičů nebo dalších zmíněných rad.  

Prevence aneb jak na myši chytře

Když už jste se malých škůdců zbavili, přidáváme ještě několik tipů, aby se k vám opět nenastěhovaly: 
  • Utěsněte všechny díry a skuliny větší jak jeden centimetr – nejlépe použijte beton či sádru. Pravidelně riziková místa kontrolujte. 
  • Důsledně zavírejte vchodové dveře a zajistětě, aby doléhaly k prahu a zárubni.  
  • Nenechávejte volně přístupné potraviny a uklízejte drobky.
  • Domov si ozdobte aromatickými bylinkami (například heřmánek či máta) nebo zapálit vonné tyčinky. 
  • Pokud jste si koupili elektronický plašič myší, nechejte ho trvale zapnutý. 
  • Ideálně si pořiďte kočku.
 
Jak na myši chytře? Nenechávejte na zemi drobky