Jak se opravdu zbavit krtka

Také patříte k těm, kterým vadí poničený trávník nebo záhon s krtinci, a tak na internetu hledáte rady, jak se krtka na zahradě už jednou provždy zbavit? Sepsali jsme ty podle zahrádkářů nejúčinnější metody. 

Likvidace krtka je zakázaná

Ačkoliv vás to malé černé zvířátko, kterému pod malými packami dokáže za den projít neuvěřitelných 2,4 tuny hlíny, štve, určitě ho nezabíjejte. Nejen, že je krtek zákonem chráněný a hrozila by vám až padesátitisícová pokuta, ale především se jedná o opravdu užitečné zvířátko. Sežere housenky, slimáky a další hmyz a také prokypří půdu. Řešením tedy není krtka zlikvidovat (zapomeňte na jedy nebo chycení a následně zabití), ale vyhnat ho jinam. 

Jak tedy účinně na krtka? 

Zapnutí akustického odpuzovače

Krtek nemá rád hluk, proto účinnou metodou k jeho odehnání ze zahrady je nainstalování akustického plašiče. Odháněč krtků vysílá pro krtka, ale i hryzce a hraboše, nepříjemné zvuky, které se náhodně mění, aby si krtek na zvuk nezvykl. Toto řešení je zcela ekologické a nijak zahradu nehyzdí, je vidět pouze černé víko plašiče. Plašič krtků od české firmy Format 1 působí do plochy zhruba 400 m², baterky vám vydrží na jednu sezónu a instalace je velmi snadná – zakopete ho do země.   

Nastražení sítě nebo pasti

K dostání jsou sítě a pasti, které krtkovi neublíží, ale pomohou s jeho chycením. Následně pak krtka můžete přenést jinam. Je ale dost pravděpodobné, že se na vaši zahradu nastěhuje jiný krtek. 

Pořízení kočky

Na krtka vyzrajete pořízením přirozeného predátora – ideální je nekastrovaná kočka, která krtka z daného území vyžene. 
Kočka dokáže krtka vyhnat nebo i chytit

Vykouření dýmovnicí

Použít lze dýmovnici nebo i kouř z dvoutaktních motorů, například motorové pily. 

Nainstalování PET lahve na kovové tyči 

Můžete si doma vyrobit z PET lahví větrníček, který dělá hluk, a vibrace se následně přenášejí do země. Stejný efekt – rušení hlukem – má i závěs z kovových zátek. Nevýhodou těchto řešení ale je, že fungují jen při větru a také mají nepěkný vzhled, který ruší celkový dojem ze zahrady. 

Vysázení řebčíku královského

Cibule této rostliny tak zapáchá, že se krtci osázeným záhonům raději vyhnou. 

Položení lidských vlasů nebo kočičí srsti

Stejně jako kunám i krtkům vadí pach predátora. Proto pomáhá, když do krtčí chodby dáte lidské vlasy nebo kočičí chlupy. Po čase pak dejte zase nové, protože pach postupně vyprchává. 

Jaká je ještě další ochrana proti krtkům? 

Aby se pracovité zvířátko u vás neusadilo, doporučuje se pravidelně sekat trávu (sekačka dělá hluk), uklízet pod stromy spadlé ovoce a nenechávat neudržovaný kompost. 
Proti krtkovi pomáhá pravidelné sekání trávy