Jak vybrat váhu pro hobby či domácnost

Občas se na nás zákazníci obracejí s dotazem, podle čeho vybírat váhu. Proto jsme sepsali následujiící řádky, na nichž popíšeme ty nejdůležitější kritéria. Opomíjíme cenu, ta záleží na každém uživateli individuálně. 

Nosnost váhy

Nejprve je nutno vzít v úvahu, jaké nejtěžší předměty hodláte na váze vážit. K této "maximální" hmotnosti přidejte alespoň 20% rezervu. Tedy hodláte-li váhu používat např. pro vážení králíků, který může vážit až do cca 9 kg, použijte váhu alespoň na 15 kg. Váhy totiž obecně "nemají rády" přetěžování. A pohybující se zvíře toto může lehce způsobit.
Na druhou stranu – zase to s nosností váhy nepřehánějte. Čím vyšší nosnost váhy, tím větší ("horší") dílek vážení.

Přesnost váhy (dílek vážení)

Přesnost váhy je úměrná nosnosti váhy. Obecně lze říci, že pokud váha váží s přesností 1000 dílků (tedy rozliší 1000 kroků), pak např. váha na 5 kg bude vážit s dílkem 5 g (5kg/1000=5g), váha na 50 kg bude vážit s dílkem 50 g (50kg/1000=50g) atd.
Nejpřesnější váhy (v kategorii váhy  pro hobby a domácnost) váží na 3000 dílků.
Tedy chcete-li vážit co nejpřesněji, nezvyšujte zbytečně nosnost váhy nad vhodnou mez.

Typ – digitální, či mechanická

U této kategorie vah (hobby a domácnost) téměř výhradně platí, že digitální váhy jsou přesnější, než mechanické.
Digitální váhy lze i tárovat (vynulovat hmotnost obalu, košíku apod.), ve velkém rozsahu, U mechanických vah je toto velmi omezeno na okolí kolem 0 kg. Digitální váhy obvykle snesou větší přetížení než mechanické váhy a mají často podsvětlený displej, takže je můžete použít i v šeru.

Na druhou stranu digitální váha  na rozdíl od mechanické vyžaduje baterie. Mechanickou váhu může obsluhovat kdokoliv, digitální již vyžaduje alespoň základní "technický cit". Pokud se digitální váha pokazí, většinou ji již nelze opravit, nebo oprava je dražší, než nová váha (toto platí hlavně pro kategorii hobby a domácnost). Mechanickou váhu se někdy vyplatí opravit si svépomocí.

Poslední porovnání je ve velikosti. Digitální váhy bývají menší. A proč bývá mechanická hobby váha s ciferníkem tak velká? Protože kdyby měla ciferník malého průměru, bylo by dělení váhy (stupnice – čárky) tak husté, že by bylo nečitelné anebo s tak hrubým dělením, že by váha ztratila význam.