Jak se zbavit much v domácnosti

Nejen že jsou muchy jsou otravné, ale mohou být také nebezpečným přenašečem. Věděli jste, že podle výzkumů se na nohách jedné mouchy dá najít až 5 miliónů choroboplodných zárodků? Je tedy jasné, že otázku, jak se zbavit much v domácnosti (ať v bytě nebo v domě), lidé často řeší, a proto i my jsme se v naší sekci Návody pro boje se škůdci rozhodli napsat praktické rady, které by vám před otravnými mouchami mohly pomoci. 

Jak se zbavit much v domácnosti

1. Levné domácí metody

Pokud na hubení much chcete jít nejprve ekologicky, je dobrým řešením pořízení masožravé rostliny nebo bylinek, jejichž vůně mouchám vadí. Patří mezi ně levandule, máta, bazalka, šalvěj, meduňka či rozmarýn. Další možností je připravit si přírodní odpuzovače, buď z již zmíněných bylinek (nalouhovat je ve vodě a pak dát do rozprašovače) nebo pomáhá dát do misky s vodou hřebíčky. 

2. Plácačky a mucholapky

Když se řeší otázka, jak se zbavit much v bytě, samozřejmě každého hned napadne použití mucholapky nebo plácačky (na trhu jsou už i elektrické). Ano, je to účinné a levné řešení, má však své ale. Mucholapky s mrtvými těly zavěšené třeba pod lustrem vypadají příšerně a plácačka je vhodnější jen při malém množství much (nikoho by určitě nebavilo pořád chodit po bytě a plácat mouchy).  

3. Elektrické lapače hmyzu

Poslední dobou nabývají na oblibě elektrické lapače. Nejčastěji bývají dvojího typu: Více podrobností se o obou typech dočtete v článku Jak vybrat lapač hmyzu, ale oba druhy dokážou účinně zabít mouchy a další hmyz, přičemž použití je bez jakýchkoliv škodlivých látek. Umísťují se do interiérů i exteriérů, nejčastěji pod strop. Pořízení lapače je sice nákladnější, ale zajistí dlouhodobou a spolehlivou ochranu bez nějakého vašeho přičinění (pouze je nutná občasná výměna lepící folie nebo vyčištění sběrné misky). 

4. Sítě do oken

Pokud víte, že mouchy se vám doma nikde nerojí, ale zkrátka jen přilétají z venku (bydlíte například v blízkosti farmy), je účinnou pomocí nákup okenních a dveřních sítí. Nejlevnější jsou pevné sítě, ale jejich nevýhodou je, že z okna nemůžete třeba vyprášit prachovku a taky trochu kazí výhled. Modernější řešením jsou dražší rolovací sítě, které si stáhnete, jen když okno budete otevírat.  

5. Spreje

Jestliže přírodní odpuzovače moc nezabírají, můžete přejít k účinnějším chemickým. Přece jen ale doma nechce mít asi nikdo dlouhodobě něco chemického nastříkáno, takže je to spíš jednorázové řešení například při velkém přemnožení. 

Jak se zbavit much na terase nebo pod pergolou? 

Na předešlých řádcích jsme řešili, jak se zbavit much doma, ale samozřejmě malé bzučící potvůrky ztrpčují život také při posezení na terase. Pomoci může vysazení perlargonií, afrikánů a již zmíněných bylinek. Dlouhodobou a účinnou ochranou jsou lapače, k dostání jsou s různě velkou účinnou plochou.  

Prevence aneb co dělat, abyste mouchy nelákali? 

Abyste počet much v domácnosti nebo na terase eliminovali, doporučujeme dodržovat základní zásady: 
  • Přikrývejte jídlo a potraviny. 
  • Nenechávejte na stole nebo na lince špinavé nádobí. 
  • Pravidelně uklízejte, ať doma nemáte zbytky jídla.
  • Často vynášejte odpadkový koš.
  • Pečlivě zavírejte popelnici.