Jak vybrat plašič

Už máte dost věčně rozrytých záhonů? Nechcete znovu platit v autoservise nemalé částky po tom, co vám kuna rozkousala kabely? Vadí vám, aby se na vaší půdě proháněly myši? Přitom ale nechcete zvířata zabít nebo otrávit? Zvolte velmi účinnou a zároveň ekologickou metodu – elektronické plašiče, které vydávají pro zvěř nepříjemné zvuky, takže raději danou oblast opustí. Protože se na výrobu plašičů neboli odpuzovačů specializujeme, poradíme vám, který přístroj na jakého škůdce vybrat, abyste už měli po starostech.  

1. krok: Jaký druh zvířete a odkud potřebujete odehnat?

► Krtky, hryzce, hraboše ze zahrady, ze záhonku, z trávníku?

Pro tento účel nabízíme odháněč krtků, hryzců a hrabošů typ OdKH2. Má náhodně se měnící zvuk, takže je účinný dlouhodobě, škůdce si na něj nezvykne. Funguje na plochu až 400 m². Je napájen 6 bateriemi typu C („střední monočlánek“), které jsou běžně k dostání v jakémkoliv supermarketu. Baterie vydrží v průměru kolem půl roku, takže postačí na jednu zahrádkářskou sezónu. Napájení přístroje na solární energii v nabídce nemáme a ani tento způsob nedoporučujeme, protože výkon solárních článků malé velikosti v dnešní době ještě není dostatečný pro potřebný akustický výkon přístroje. Aby vám odpuzovač krtků dobře sloužil, sepsali jsme článek Jak nainstalovat plašič.

► Kuny z vašeho vozidla?

Pro vyhnání kun z auta doporučujeme elektronické odpuzovače AOdHa/t nebo AOdHa/s, případně AOdHn/t či AOdHn/s
  • přístroje typu AOdHa (s koncovkou – a) jsou určeny pro osobní automobily s akumulátorem 12VDC.
  • přístroje typu AOdHn (s koncovkou – n) jsou určeny pro nákladní automobily s akumulátorem 24VDC.
Tyto dva typy se pak ještě liší tím, jestli jejich zvuk je slyšet, nebo ne: 
  • přístroje s koncovkou /t jsou tiché, tedy čistě ultrazvukové
  • přístroje s koncovkou /s jsou mírně slyšitelné, tedy zvuk je občas mírně slyšet.
Přemýšlíte, jestli zvolit tiché, nebo slyšitelné? Rozhodujte se podle toho, kde parkujete. Jestliže mezi panelovými domy a v obytných zónách jsou vhodné čistě ultrazvukové plašiče. Slyšitelné odpuzovače kun jsou určeny pro parkování vozidla v garáži, pod kůlnou či mimo obytné části. 

Také pro plašiče na kuny v autě jsme sepsali podrobný návod k instalaci a provozu

► Kuny z podkroví, z půdy?

Pro vyhnání kun z půdy jsou vhodná zařízení Odh1 tichý nebo Odh1 slyšitelný, případně Odh1 max či Odh1 supermax. První dva se odlišují slyšitelností jejich zvuku, druhé dva typy pak velikostí plochy dosahu. 
  • Odh1 tichý a Odh1 slyšitelný jsou stejné co do výkonu a účinné plochy (do 100 m²). Tichý je určen do obytných prostor (byt), slyšitelný do málo navštěvovaných prostor (sklepy, půda apod.). Oba typy se vyrábí pro napájení z baterií nebo přes síťový adaptér.
  • Odh1 max je slyšitelný a je určen pro větší plochy (do 200 m²). Je napájen pouze přes síťový adaptér, tedy je nutno mít v místě instalace síťovou zásuvku (nebo prodlužovačku).
  • Odh1 supermax je mírně slyšitelný a je určen pro velké plochy (do 400 m²). Také je napájen pouze přes síťový adaptér. 
Zvolit tiché nebo slyšitelné? Jak už zaznělo u plašičů do aut, tiché jsou určeny do obytných částí domu (bytu), tedy do obývacích pokojů, kuchyní, dílen, chodeb apod. Anebo do prostor, kde je nežádoucí zvuk odháněče. Jsou zcela neslyšitelné (ultrazvukové), nijak tedy neruší. Slyšitelné jsou určeny do všech ostatních prostor, kde se obyvatele bytu (domu) nepohybují, anebo se pohybují pouze krátkodobě, například sklepy, půda apod.

Samozřejmě přidáváme i informace k zapojení:

► Myši, kuny, krysy, lasičky, potkany či jiné hlodavce ze sklepa, garáže, kůlny?

K odehnání drobných hlodavců ale i kun či lasiček vyberte z našeho sortimentu zařízení Odh1 slyšitelný, případně Odh1 max či Odh1 supermax. Rozdíly mezi jednotlivými typy a rovněž návody na zapojení najdete výše. 

► Myši, kuny, krysy, lasičky či potkany z obytných prostor (byt, dílna, chodba apod.)?

Do obytných místností doporučujeme ultrazvukový odpuzovač Odh1 tichý.  Je účinný v ploše do 100 m² a je zcela neslyšitelný. Vyrábí se pro napájení z baterií nebo přes síťový adaptér. Jeho instalace zabere pár minut. 

Ptáky a holuby ze střech, okapů apod.? 

Pro odehnání ptáků lze použít levnější mechanické odháněče (jedná se o pásy s hroty), nebo dražší elektronické plašiče – k dispozici jsou ultrazvukové odpuzovače se dvěma, nebo čtyřmi reproduktory.  

2. krok: Máte v místě instalace přístroje zásuvku na 230VAC?

Pokud máte v místě předpokládáné instalace vybraného zařízení zásuvku s 230VAC (nebo přivedenou prudlužovačku apod.), doporučujeme pořídit elektronický plašič na síťové napájení přes dodaný adaptér (netýká se přístroje OdKH2 na krtky, hryzce, hraboše, který je pouze na bateriový provoz).
Doporučujeme to především proto, že každé baterie se časem vybijí a pokud si na přístroj nevzpomenete, přístroj přestane pracovat a navíc v případě použití nekvalitních baterií mohou baterie vytéci a poškodit zařízení.
Pokud síťovou zásuvku v místě instalace nemáte, pak samozřejmě musíte vybrat plašič na baterie.