Chov křepelek v zimě

Blíží se zimní období, venku se krátí den, začíná se ochlazovat a vy přemýšlíte, kam svůj chov křepelek na zimu umístit? Co všechno zajistit, aby zimu přežily a co více, aby nadále snášely svá blahodárná vajíčka? Věřte, že pokud křepelkám poskytnete stabilní podmínky, budou Vás svými vejci odměňovat celoročně. Jak tedy na to?

Pro jaký účel chováte křepelky?

Než se pustíme do jednotlivých kroků, jak zajistit ideální podmínky pro zimní sezónu, je třeba se zamyslet, za jakých účelem chov křepelek vlastně máte. Záleží tedy také na tom, zda jsou ve vašem chovu křepeōky nosné, které jsou výbornými producenty křepelčích vajec, nebo plemeno masné, které je užíváno spíše na maso.

  • Chov křepelek pro maso - Pokud máte křepeōky pro jejich libové křepelčí maso, často ani nemusíte přemýšlet, kam je v zimě umístit, jelikož dříve přijde na řadu jejich porážka.

  • Chov křepelek pro vejce – Pokud křepeōky chováte pro jejich velice zdravá a výživná vejce a chcete si tuto produkci udržet po celý rok, pak je zapotřebí zajistit následující podmínky.

Jaké podmínky zajistit pro chov křepelek v zimě?

Pokud křepelkám zajistíte následujících 5 bodů, odmění se vám celoroční snůškou vajec. Nosné plemeno křepelek japonských totiž v dobrých podmínkách snese až 300 vajec za rok.

  1. Stabilní teplota – Křepeōky jsou choulostivé tvory, a aby snášely vejce, potřebují stabilní teplotu okolo 18-20°C. Pokud tedy máte chov křepelek ve venkovních prostorech a teplota klesne pod 18°C, je zapotřebí je přemístit do vnitřních vytápěných prostor.

  2. Žádný průvan – Křepeōky je zapotřebí chovat v dobře větraných prostorech. Dejte však pozor, aby nebyly vystaveny průvanu, jelikož ten křepeōky velmi špatně snáší.

  3. Světelný režim – Křepeōky potřebují dostatek světla, aby nadále snášely vejce. Na podzim je tedy vhodné doplnit umělé osvětlení a prodloužit světelný režim na 14 hodin denně.

  4. Vhodná potrava – Křepeōky vysiluje snášení vajec, a proto potřebují kvalitní a vyváženou stravu. Doporučujeme plnohodnotné krmné směsi doplněné o vitamíny a minerály. V zimě můžete krmné směsi obohatit o různé druhy semen.

  5. Přístup k čisté vodě – Křepeōky potřebují neustálý přístup k čisté vodě. Voda by měla být denně vyměněna a v zimě je nutné zabránit jejímu zamrzání.

Kam křepeōky na zimu umístit?

Pokud křepeōky chováte ve venkovních výbězích, nejlepší možností je přemístit je do vytápěných prostor. Vhodnou volbou je klec na křepeōky, kterou lze snadno udržovat v čistotě. Takové klece zajišťují vhodné podmínky pro chov během celého roku.

Rada na závěr

Chov křepelek v zimě je náročnější, ale pokud dodržíte zmíněné podmínky, odmění se vám bohatou snůškou vajec i v zimě. Udržujte stálou teplotu, zajistěte osvětlení a dbejte na kvalitní krmení a dostatek vody pro zdrav

 

Neváhejte nás kontaktovat