Jak se zbavit čmelíků u slepic?
Jak se zbavit čmelíků v kurníku – účinné metody a prevence
Co jsou čmelíci a jak je poznat?
Čmelík kuří je drobný parazit, který napadá především slepice, ale může se vyskytnout i u holubů a dalšího ptactva. Tento parazit způsobuje drůbeži značné nepohodlí a může ovlivnit jejich zdraví i produkci vajec. Čmelíci dosahují velikosti pouhého 1 mm, což je činí obtížně viditelnými pouhým okem. Nejaktivnější jsou v noci, kdy se živí krví drůbeže. Přes den se ukrývají v kurníku – zejména ve škvírách, spárách a jiných tmavých místech, kde kladou vajíčka.
Přítomnost čmelíků lze poznat podle změn v chování slepic. Slepice se mohou neklidně pohybovat, nadměrně se drbat, ztrácet peří a v některých případech může dojít ke snížení nebo úplnému zastavení snášky vajec.
Jak se zbavit čmelíků v kurníku?
Důkladné vyčištění kurníku
Prvním krokem je odstranění staré podestýlky a důkladné vyčištění kurníku. Všechny povrchy (včetně stěn, stropů a podlah) omyjte horkou vodou, která čmelíky zahubí. Zaměřte se na všechny štěrbiny a spáry, kde se čmelíci nejčastěji ukrývají.
Použití dezinfekčních prostředků
Kurník ošetřete speciálními přípravky proti čmelíkům, jako je Čmelíkostop nebo jiný speciální insekticid určený pro kurníky. Spreje aplikujte do všech štěrbin, kde by se čmelíci mohli schovat. Dezinfekci doporučujeme provádět opakovaně, aby bylo zajištěno, že se zlikvidují i vajíčka a larvy čmelíků.
Aplikace křemeliny
Křemelina je přírodní prášek, který ničí čmelíky mechanicky – narušuje jejich povrch, což způsobuje jejich vysušení a úhyn. Křemelinu naneste do všech skulin, na stěny, podlahy a další povrchy. Stejně tak ji můžete aplikovat přímo na těla slepic, především v okolí kloaky, pod křídla a na hlavu.
Vápnění kurníku
Hašené vápno smíchejte s vodou a touto směsí natřete stěny, podlahy i stropy kurníku. Vápno má dezinfekční účinky a zabraňuje množení parazitů. Tento proces opakujte jednou za čas pro zajištění trvalé ochrany.
Úprava prostředí
Odstraňte veškeré nepotřebné materiály, které by mohly sloužit jako úkryt pro čmelíky. Ujistěte se, že kurník má dostatečné větrání a je pravidelně čištěn.
Jak léčit slepice napadené čmelíky?
Pokud jsou čmelíci již na slepicích, je důležité se o ně postarat.
Aplikace antiparazitních přípravků
Použijte antiparazitní přípravky ve spreji nebo práškové formě, které jsou určené přímo na slepice. Zaměřte se na oblasti, kde se čmelíci nejčastěji zdržují – kolem kloaky, pod křídly a na krku.
Použití křemeliny přímo na slepice
Křemelinu jemně vetřete do peří slepic, především na místech, kde se čmelíci nejčastěji zdržují. Při aplikaci dejte pozor, aby se prášek nedostal do očí nebo dýchacích cest drůbeže.
Vytvoření popeliště
Vytvořte pro slepice popeliště z dřevěného popela, jemného písku a křemeliny. Slepice se v popelišti "koupe" a tímto způsobem se přirozeně zbavuje parazitů. Popeliště by mělo být k dispozici neustále.
Ošetření kurníku během léčby
Kurník pravidelně čistěte a ošetřujte přípravky na hubení čmelíků. Zajistěte, aby se do kurníku nevrátili noví čmelíci z okolního prostředí.
Prevence výskytu čmelíků
Pravidelná dezinfekce
Provádějte pravidelnou dezinfekci kurníku alespoň jednou za 3 měsíce. Nezapomeňte na všechny štěrbiny, kde se čmelíci mohou ukrývat.
Kontrola nových slepic
Pokud do hejna přidáváte nové slepice, důkladně je prohlédněte. Nové jedince můžete preventivně ošetřit antiparazitním sprejem nebo křemelinou.
Použití křemeliny preventivně
Aplikujte křemelinu preventivně na podlahy a stěny kurníku, aby se čmelíci nemohli usadit. Také ji můžete přidávat do popeliště pro slepice.
Popeliště a písek
Zajistěte slepicím přístup k popelišti, ve kterém si samy čistí peří a zbavují se parazitů. Vytvořte popeliště z písku, dřevěného popela a křemeliny.
Pravidelná kontrola slepic
Pravidelně kontrolujte slepice, jejich peří, pokožku a chování. Pokud zjistíte, že se slepice nadměrně drbou nebo ztrácejí peří, je možné, že byly napadeny čmelíky.
Rada na závěr
Čmelíci mohou způsobit slepicím mnoho problémů – od podráždění kůže po snížení produkce vajec. Proto je důležité jednat rychle. Důkladná hygiena kurníku, pravidelné kontroly a použití osvědčených metod, jako je aplikace křemeliny, vápnění a dezinfekce, pomohou udržet čmelíky pod kontrolou. Nepodceňujte ani prevenci – čím lépe je kurník ošetřen, tím menší je šance na návrat čmelíků.